Досліди з водою - вивчаємо властивості граючись

Діти дуже полюбляють бавитись у воді, не менше задоволення викликають досліди з водою. Такі ігри (під наглядом дорослих) розвивають спостережливість, пізнавальну активність малюків, розширюють світогляд, активізують природну допитливість, вивчають властивості води (розчиняти інші речовини, набувати форми тієї ємкості, у яку її наливають, розширюватись при замороженні тощо).

Пропонуємо вам добірку цікавих дослідів з водою та матеріалами, які можна знайти в кожному домі.

Дослід "Утворюємо лід". Заповнюємо разом з дитиною водою трубочки для напоїв, з обох кінців затискаємо їх пластиліновими пробками і кладемо у морозильну камеру. Через кілька годин дістаємо і спостерігаємо, як вода виштовхнула пластилін. Доречно буде пояснити дитині, що вода під час заморожування розширюється.

Дослід "Із банки в банку".  В одну з банок наливаємо воду і ставимо на підставку, другу, порожню, банку ставимо нижче. У банку з водою опускаємо один кінець смужки тканини, а другий кінець — у нижню банку. Через деякий час можна помітити, як вода переміщуватиметься в порожню банку. Пояснюємо дитині, що вузенькими проміжками між волокнами тканини вода піднімається, вбирається в тканину, а потім стікає в нижню банку.

 Дослід "Очищуємо воду". В одну ємкість наливаємо чисту воду, у другу — воду з сіллю, у третю — із крейдою, у четверту — з піском. Також готуємо фільтри для очищення води: клаптик тканини, паперовий фільтр, фільтр-глечик для питної води, широкий бинт та ватний спонж. Кожну воду дорослий очищує за допомогою різного фільтра — кладе його в лійку та проціджує воду. Після кожної фільтрації дитина має можливість спостерігати, як змінилася вода та що залишилося на фільтрі.

Дослід "Вода — розчинник для багатьох речовин". У різних ємкостях змішуємо з водою сіль, цукор, крохмаль, крупи. Дитина спостерігає. Розповідаємо, що одні речовини розчинились у воді, інші – осіли на дно.

Дослід "Тоне — не тоне". За допомогою ложки опускаємо яйце в склянку з прісною водою, спостерігаючи разом з дитиною, як воно тоне. У другій склянці розчиняємо чотири столові ложки солі. Опускаємо у цю склянку друге яйце. Добре видно, що в цій склянці яйце плаває на поверхні. Пояснюємо, що щільність солоної води вища, тому більша і сила, що виштовхує яйце. Поступово у склянку з прісною водою і яйцем підливаємо насичений розчин кухонної солі і злегка перемішуємо: яйце спочатку підніметься до середини склянки, а потім спливе. Якщо долити прісну воду і злегка перемішати, то яйце почне опускатися. 

Дослід "Вирощуємо диво-кристали". Готуємо дуже насичений сольовий розчин: у літрові банці, на дві третини наповненій гарячою водою, розчиняємо сіль доти, доки вона вже майже не розчинятиметься. Опускаємо в банку основу для майбутнього кристала — металеву канцелярську скріпку або нитку. На цій основі осідатимуть кристалики солі. Не чіпаємо розчин декілька днів. А відтак спостерігаємо за кристалами. У такий самий спосіб можна виростити кристали цукру.

Дослід "Де швидше?". У дві склянки наливаємо холодну воду, а ще у дві — добре теплу. У дві склянки — з холодною і теплою водою — кладемо по столовій ложці солі і розмішуємо. Спостерігаємо, як вона розчиняється. В інші склянки кладемо по столовій ложці цукру, розмішуємо. Спостерігаєм і робимо спільно з дитиною  висновок про те, що сіль і цукор швидше розчиняються в гарячій(добре теплій)  воді. 

Дослід "Чи має вода форму?". Наповнюємо однаковою кількістю води гумову рукавичку, надувну кульку, глечик з водою, пляшку, губку. Разом з малюком спостерігаємо, як вода набуває форми тієї ємкості, у яку її набирають.

Дослід "Лупа з води". Занурюємо одне яйце у склянку з водою. Відразу помітно, що у воді воно здається більшим, ніж яйце, що лежить на столі. Пояснюємо дитині, що предмет, занурений у воду, здається більшим за розміром через заломлення променів світла, що відбувається під час його переходу з повітря у воду. Вода виконує роль збільшувального скла. Опускаємо ложку у склянку з водою: ложка здається зламаною. «Злам» ложки в склянці з водою зумовлений заломленням світла. Намалюйте на невеличкому аркуші стрілку. Разом з малюком поспостерігайте, як змінюється її напрям, якщо дивитися на аркуш через воду у склянці.

Цікавих вам дослідів!!!

Підготувала: вихователь вищої категорії

Буяновська О.А.